|
Oktatás
Leckék a Nap járásáról2024. szeptember 6.
A Mechwart ligeti napóra úgynevezett analemmatikus óra, azaz a csillagászati időmeghatározásban használatos, elnyújtott nyolcas alakú görbe időegyenletét használja. ![]() Ismét becsöngettek az iskolákban: újra szerepet kapnak életünkben az (ébresztő)órák. Aki nyáron átsétált a Mechwart liget gyönyörű parkján, a levegőt hűsítő szökőkút mellett, a tér burkolatában egy különös alkotást vehetett észre: hőmérőre emlékeztető számegyenest és körülötte számokat. Ez is egy óra, egy analemmatikus napóra. A napóra a legősibb időmérő eszköz, amelynek elve azon az egyszerűnek ható megfigyelésen alapszik, hogy az egyes testek árnyékának hossza és iránya a Nap állása szerint alakul. Azonban az, hogy valóban pontos időt mutasson, már nagyon komoly csillagászati számításokat igényel. Persze napjainkban a napórák elsősorban már nem időmérő eszközként funkcionálnak – az iskolában sem ezt használják a tanórák hosszának mérésére –, hanem inkább művészi alkotásként tekintünk rájuk. A régi Budán több épület falán helyeztek el ilyen szerkezeteket, de az utóbbi évtizedekben is fel-feltűntek homlokzati díszként kerületi házakon.
Az országszerte több köztéri alkotást jegyző Mihály Jolán tervezte Mechwart ligeti napóra igazán míves és különleges alkotás. Ahogy a művésznő a Budai Polgárnak elmondta, a számlapokon feltűnő körmotívumok nagyon ősi szimbólumok, ugyanakkor megidézik a kerület és a park zöld arcát, hisz az íves osztások levelekként jelennek meg a napóra számlapjain. „Tervezéskor egy olyan koncepció megalkotása vezetett, amelyre alapozva a napóra a meglévő park és környezet szerves részévé válhat, tartalmi és formai megjelenésével egyszerre. Az ábrázolás fő motívuma az ún. Élet Virága (vagy Életvirág), azaz a modern elnevezése annak a – számos ősi kultúrában és a népművészetben egyaránt szakrális szimbólumként alkalmazott – geometrikus formának, amelyben egymást megfelelően fedő és elosztó körök egy virágszerű mintázatot hoznak létre, hatszoros szimmetriával. A motívum mint szimbólum minden életnek az összekapcsolódását ábrázolja.” Az alkotás ugyanakkor egy nagyon modern gondolatot is hordoz: a jelentését csak akkor nyeri el, ha a szemlélője is részesévé válik – azaz akkor mutatja az időt nekünk, ha a burkolatban elhelyezett egyenesen a jelzéseket követve mi magunk állunk oda, ahol az adott hónap napja van: a mi árnyékunk lesz a napóra mutatója, így a játszva tanulást is szolgálja.
Az alkotók sokáig keresték a megfelelő helyet, hisz a tér (az egykori téglavető bányagödre) mélyebben fekszik, házak, dús lombú fák veszik körül. Dr. Tulok László mérnök, aki az alkotás csillagászati számításait végezte, végül a jelenlegi helyet találta a legalkalmasabbnak: itt reggel 9 és délután 6 óra között próbálhatjuk ki, miképpen válhatunk óramutatóvá. A Mechwart ligeti napóra úgynevezett analemmatikus óra, azaz a csillagászati időmeghatározásban használatos, elnyújtott nyolcas alakú görbe időegyenletét használja: ahogy a szépen kivitelezett kőburkolatban is láthatjuk, a nyári és a téli napfordulók az analemma tetején és alján helyezkednek el, a tengely pedig pontosan észak-dél irányú. A műalkotás a II. Kerületi Önkormányzat támogatásával valósult meg. Múlik a nyár, de azért még biztosan sok napsütéses nap vár ránk: próbálják ki! VZs
|
|