|
|
Új szolgáltatások és régi odaadás
Tavaly november óta Stefanikné Sulyán Ildikó személyében új intézményvezető irányítja a II. Kerületi Önkormányzat Értelmi Fogyatékosok Nappali Otthonát (ÉNO).
Tavaly november óta Stefanikné Sulyán Ildikó személyében új intézményvezető irányítja a II. Kerületi Önkormányzat Értelmi Fogyatékosok Nappali Otthonát (ÉNO). Az ellátottak számára új, a fejlesztést segítő szolgáltatásokat is meghonosítottak az intézményben.
– A szociális szférába az üzleti életből érkeztem, menedzserként sokat kamatoztatok az ott megszerzett tapasztalataimból. A szociális ellátásokkal 2008-tól találkoztam, a jelzálogpiaci válság miatt bajba jutott devizahitelesek segítőjeként. Nyolc évvel ezelőtt lettem kórházi önkéntes, dolgoztam piaci alapú idősgondozásban is, egyenes út vitt a Semmelweis Egyetem szociális munka mesterképzéséig. A Hidegkúti úti intézménybe az Óbudai Rehabilitációs és Foglalkoztatási Központból jöttem, ott az értelmi sérült felnőttek középsúlyos részlegét vezettem. Nagyon szeretem a munkám, a fogyatékkal élők ellátása szívügyem, igazi hivatásomat találtam itt meg.
Stefanikné Sulyán Ildikó
Milyen benyomásokat szerzett ideérkezése óta?
Remek csapatot alkotnak a nálunk dolgozó kollégák, mindannyian jól felkészült, lelkes szakemberek, a legjobb tudásuk szerint látják el feladatukat, amiből van bőven. A fenntartó önkormányzattal is nagyon gördülékeny a kapcsolatunk, nem tudunk olyan szükséges dolgot kérni vagy javasolni, amit ne kapnánk meg, vagy ne segítenének megoldani.
Kinek nyújt szolgáltatást az ÉNO?
Intézményünk – amely jelenleg telt házzal működik – hétköznapokon reggeltől délutánig biztosít szolgáltatást a felnőtt gondozottaknak, akik záráskor hazamennek. Elsősorban II. kerületi enyhe, középsúlyos állapotú, valamint súlyos, halmozott fogyatékkal élő, értelmileg sérült ellátottjaink vannak. Napi háromszori étkezést, fejlesztést – állapotuk szinten tartását, színes és színvonalas szabadidős programokat biztosítunk nekik, de segítünk a hétköznapi ügyeik intézésében is. Azon dolgozunk, hogy gondozottjaink jó hangulatú, biztonságos környezetben teljes értékű, élményekkel teli életet éljenek, és minél jobban megállják a helyüket az életben. Védenünk kell őket, hiszen szívből jóhiszeműek, így például könnyebben válhatnak gazdasági bűncselekmények áldozatává. Eközben az előítéletek ellen is tennünk kell, mert a társadalom gyakran még ma sem teljesen elfogadó a fogyatékkal élőkkel szemben. Vannak, akik alaptalanul félnek tőlük, vagy egyszerűen csak nem értik őket, nem tudnak, vagy nem akarnak mit kezdeni velük.
Az eddigi szolgáltatások, fejlesztések máris újabbakkal bővültek. Melyek ezek?
A foglalkozások egy tematikára – a régi kalendáriumok ünnepeire, néphagyományaira, az évszakok változására – épülnek, új elem, hogy ezek mind illeszkednek egymáshoz, kiegészítik egymást. Sok gyakorlattal és rengeteg játékkal dolgozunk, mert azoknak jelentős a szociális hatásuk. Nagy hangsúlyt fektetünk kitűnően felszerelt tornatermünkben a testmozgásra, mozgásfejlesztésre. A séta, az ének-zenés és a játékos csoportfoglalkozások, a drámajáték és a meseóra is a heti és napi rutin része. Új, fejlesztést segítő kézműves műhelyünkben, a Kredenc H158-ban mindig serényen folyik a munka, karácsonyra, húsvétra, ünnepekre külön ajándékok készülnek a családtagoknak, rokonoknak, ismerősöknek. Ezt teszi teljessé a rendszeres Bothmer-torna, a néptánc és a jóga, valamint a házon kívüli programok és az egyéni fejlesztő foglalkozások. Új szolgáltatási elem az állatasszisztált terápia is, ahol egy border collie kutyus és kiképzője van segítségünkre. Óriási sikere van, és remek eredményeket lehet elérni a segítségével.
A jó idő beköszöntével a kertnek is szerepet szánnak.
Nagyon vártuk már a jó időt! Új kertészprogramunkat már a hidegebb hónapokban beindítottuk, magokat vetettünk, gondoztuk és megfigyeltük a kis palánták növekedését. A kertben új magaságyásokban nő az ültetvény, reményeink szerint bőséggel fogunk szüretelni. A programnak és a kertnek a mindennapi tevékenységen felül ugyanakkor szabadidős, közösségi szerepet is szánunk, családi, baráti találkozókat tervezünk. A közösségépítés nem titkolt célunk, szeretnénk, hogy ne csak az ellátottak, hanem a szülők, hozzátartozók, barátok is közösségünk szerves részévé váljanak.
Szabó Gergely
|
| |