Oktatás
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Bemutatkozott a Blum-program

2023. június 1.

Hogyan működik a gyakorlatban a Blum-program? A Szemlőhegy óvodában megmutatták.

Rendhagyó szakmai napra hívta szerkesztőségünket a Szemlőhegy Utcai Óvoda. Április végén Csehországból és Szlovákiából érkeztek vendégek a rózsadombi intézménybe, hogy a megnézhessék, mit takar, és hogyan működik a gyakorlatban a Blum-program.

A módszertani délelőttön Kovács Márton alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Elsőként az óvoda vezetője, Kis-Albert Mónika mutatta be az óvoda történetét és pedagógiai programját, majd a Blum-program életre hívója, Bácskai Márta vallotta be, hogy immár 17 éve álmodozik olyan óvodákról, ahol a gyermekek és a felnőttek egyaránt jól érzik magukat, ahol a művészetek virágoznak, ahol harmónia van. Elmondta, hogy bár ő maga nem pedagógus, de nagyapja (egyben a program névadója Bácskai – született Blum – Mihály) a hazai amatőr színjátszás megalapítója volt, akinek tudását és szellemi hagyatékát ebben a programban viszi tovább.

A Szemlőhegy Utcai Óvodában két pedagógus is elvégezte már a Blum-program képzését. Egyikük, Nagy Erika óvodavezető­helyettes, dr. Patonay Anita drámapedagógussal és nagycsoportosaival engedett bepillantást a „blumos” hétköznapokba. A foglalkozás egy képzeletbeli erdőbe kalauzolta a gyerekeket (és – tolmács segítségével – a vendégségbe érkező felnőtteket), ahol szabadon szárnyalhatott fantáziájuk, miközben fontos tanulságokat vonhattak le empátiáról, szolidaritásról, testvérféltékenységről, irigységről; sokszor saját kis életük tapasztalatát is megosztva a többiekkel. A foglalkozáson a szerepjáték mellett a mozgásnak is hangsúlyos szerep jutott, akárcsak az órát lezáró mesének. A gyerekek szemmel láthatóan élvezték a játékot, átadták magukat szerepeiknek, nyitottak és bátrak voltak, mi, nézők pedig sok mókás és szívmelengető pillanatnak lehettünk tanúi.
Ezután Grecsó Zoltán koreográfus, táncpedagógus, táncművész tartott kreatívtánc-foglalkozást a vendégeknek, amelyen a mozgás eszközeivel meséltek, játszottak, táncolták el érzéseiket.
Az óra célja az volt, hogy a felnőttek saját tapasztalatot szerezzenek a történetek mozgásos feldolgozásáról, arról, ahogyan ezt a gyerekek is teszik.

A délelőtt zárásaként a külföldi vendégek elmondhatták tapasztalataikat és feltehették kérdéseiket a Blum-programmal, a foglalkozásokkal és friss élményeikkel kapcsolatban.

A Blum-program célja, hogy minden gyermek önmaga lehessen saját közegében, otthon és az óvodában. Ezt a célt az összművészeteken, valamint a gyerekekkel foglalkozó pedagógusokon keresztül kívánja elérni. A programban részt vevő szakemberek olyan komplex képzést kapnak, aminek része az önismeret, a hivatásszemély gondozása, a művészetek és a korszerű gyermekszemlélet.

Péter Zsuzsanna

Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg