Környezetünk
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Nyári séta az erdő hűvösében

2025. július 16.

Vadaskerti erdei kirándulással zárult a helytörténeti séták első féléves szezonja.

Az útvonal ezúttal csaknem azonos volt a kora tavaszival, amikor Nyék városrésszel, azaz az egykori királyi vadaskert titkaival, történetével és természeti értékeivel ismerkedhettek meg a látogatók.

Most is ugyanonnan, a Nagybányai út tetejétől indult a séta, az erdő mégis egészen más volt. Az összezárult lomb alatt már sokkal kevesebb fény jut az erdőbe, így a tavaszi geofiton virágok (például az odvas keltike vagy a salátaboglárka) rég eltűntek – és egyúttal jól érzékelhető volt az is, milyen nagy kincs a fák árnyéka a kánikulában. Ugyanakkor Őrsi Gergely arról is beszélt a séta résztvevőinek, hogy a budai erdőtársulás a változó klíma miatt átalakulóban van, várhatóan kiszorulnak a hűvösebb éghajlatot kedvelő fajok, például a fenyőfélék vagy a bükk. Említette azt is, hogy a mostani hosszan tartó szárazság idején különösen érezzük, mennyire fontos minden csepp víz megtartása.

A sétálók a megújult Macis játszótér mellett az országosan is egyedülálló libanoni cédrust is felkeresték, ahol szó esett a fa körül szövődő legendákról, az útvonal utolsó állomásán pedig a környék helytörténetének izgalmas fejezeteit ismerhették meg: a közeli Sándor-villa és a Kodály-nyaraló történetét, Sztehlo Gábor II. világháborús gyermekmentő munkáját, a környékbeli vendéglők és iskolák, illetve az öreg híd múltját, és persze hallhattak még az itteni természeti kincseinkről, az Ördög-árokról és az Apáthy-szikláról is. A résztvevők a séta végén II. kerületi vadvirágmag-keveréket kaptak ajándékba.

A séták a nyári szünet után folytatódnak: a tervek szerint akkor a Nyéki-hegy őszi arcát is megcsodálhatják majd az érdeklődők, illetve a kerület más részeit fedezhetik fel a polgármester vezetésével.
A pontos információkkal kapcsolatban a kerület Facebook-oldalán érdemes tájékozódni.

 

 

 

 

Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg