|
|
Tárkányi Tamara és Csanádi Károly, akik a napokban ünnepelték házasságuk 55. évfordulóját, több mint 40 éve élnek a II. kerületben.
A jubiláló pár 1969-ben egy külföldi turnén találkozott először, amelyen számos művészeti ág képviseltette magát, így a beatzene és a műkorcsolya is. Ezen a turnén jelen volt többek között Szécsi Pál, a Neoton zenekar (akkor még tagként Balázs Fecóval), valamint Koós János és az Express zenekar is. Az akkor friss hírnévnek örvendő énekesnő és a számos díjat elnyert, kiváló műkorcsolyázó 1970-ben a tihanyi apátságban kötötte össze életét.
Szerelem volt első látásra?
– Feltétlenül! A külföldi turnéra való induláskor, már odafelé a pályaudvaron felfigyeltünk egymásra. Útközben a vasúti kocsi folyosóján egész éjjel kettesben beszélgettünk, szerintünk már ott eldőlt a sorsunk.
Tárkányi Tamara egy fellépésen énekel - 1968
Tamara, frissen kibontakozó karrierje helyett inkább férje mellé szegődött, hogy a világ körüli turnék során vele lehessen. Nagy lemondással járt ez az Ön részéről?
– Pontosan ez történt. Könnyen belátható, hogy egy viszonylag frissen induló karriert évekre megszakítani, az bizony egyenlő az összes szakmai körtől való eltávolodással, a működő ismeretségek halványulásával, megfakulásával. Egyszerűen kiesik a szakmabeli áramlatokból az ember, hiszen jönnek az újabb „trónkövetelők”.
Csanádi Károly párban Mató Edittel - 1966
Műkorcsolyázó jégtánc kategória, magyar országos bajnokság
Kialakult közös hobbijuk a hivatásuk mellett? Károly, szokott énekelni a feleségével? Tamara, lépett jégre olykor kedvtelésből Károly oldalán?
– Itt egy meglepetéssel tudunk szolgálni, ugyanis Karcsi kitűnően zongorázik! Korábban felvételt nyert a Konzervatóriumba, de nem kezdte el, mert akkor már gépészmérnök hallgató volt a Műegyetemen, és a korcsolyázó pályafutása is beindulni látszott. Tamara jeges sportját illetően, önszorgalomból és egy remek edző segítségével megtanult korcsolyázni, így néha kimentünk együtt siklani a jégpályára.
A házaspár egyik hobbija az állatvédelem
A mindennapok verklijében hogyan fésülték össze a szakmai és magánélet ritmusát?
– A kölcsönös tisztelet és odafigyelés a kulcs, hogy mindig számíthatunk egymásra, így az is fontos, amit a másik annak érez. Karcsi legnagyobb versenyzői sikerei (a négy éven át megnyert országos bajnokság, a Torinóban megnyert főiskolai világbajnokság, melyet azóta sem tudott megismételni egyetlen magyar korcsolyázó sem, beleértve az utóbbi időben sikereket elért rövidpályás gyorskorcsolyázókat), ez a feszített és koncentrált időszak azért főleg a megismerkedésünk előtti időszakra esett. A jégrevükből hazatérve Karcsi már nem versenyzett, „csak” edzősködött, ami szintén rengeteg időt és sokszor teljes embert kívánt, pláne amikor a Regőczy–Sallay jégtáncos pár világbajnoki győzelmére való felkészítésben vett részt.
Önök szerint mi a hosszú házasság titka?
– Talán legfőképpen, hogy az élet különböző dolgairól nagyon hasonló a véleményünk! Azonos dolgok fontosak a számunkra. Számos területen megegyezik az érdeklődési körünk, ide tartozik például az állatvédelem is. A titok még, hogy folyamatosan nyitottak és figyelmesek maradunk egymás felé. Pályánk során mindkettőnk számára fontos volt a ritmus, a kitartás, az életerő, egyfajta eleganciába öltöztetve, a tánclépések, a dallamsorok folyamatos szinkronitása. Így most is igyekszünk lendületben maradni, észrevenni és óvni a szépet, tudunk és akarunk örülni egymásnak! Ez a titok.
Adorján Éva
Csanádi Károly
1966, 1967, 1968 és 1969-ben műkorcsolyázó jégtánc kategóriában nyert magyar országos bajnokságot. Több Európa- és világbajnokságon szerepelt, párban Mató Edittel, ahol világviszonylatban a 8. helyezést is elérték. 1966-ban megnyerte a Torinóban rendezett téli universiadén a jégtáncversenyt. 1970 és 1977 között olyan nagy, külföldi jégrevükben szerepelt, mint a Wiener Eisrevue, az amerikai Holiday on Ice, majd a német Europa Eistheater. Emellett okleveles gépészmérnöki, majd külkereskedelmi közgazdász, és testnevelési főiskolai diplomát is szerzett. 2024-ben életműdíjjal tüntették ki.
Tárkányi Tamara
A Magyar Televízió 1966. évi Táncdalfesztiválján nyert második díjat (megosztva Zalatnay Saroltával) az „Idegen utakon” című dallal. Számos fellépés és rádiófelvétel után 1970-től külföldön szerepelt. 1977-es hazatérése után a közönség megismerhette mintegy 30 dalát, majd több komplett saját albumot is megjelentetett, melyek között zeneszerzőként és szövegíróként is debütált. Mikor Tamara újraindította a pályáját, férje az említett zeneismeret miatt aktívan részt tudott vállalni a dalok kísérésében zongorán és a hangszerelésében. Sőt, Tamara saját szerzeményű dalainak, felvételeinek zenei rendezésében is. Felesége pályája újból kivirágzott, több zenei albumot, CD-t és DVD-t adott ki, melyek a YouTube felületén ma is fellelhetők.
|
| |