Életmód
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Változások a szociális támogatásoknál

2025. július 21.

A szociális támogatások mindig rászorultságon alapulnak, de a jogosultsági kritériumok eltérőek az egyes ellátások esetén.

A II. Kerületi Önkormányzat az adott élethelyzetre való tekintettel, az egyéni szociális és jövedelemviszonyokat is figyelembe véve széles körű támogatást nyújt többek között létfenntartási, lakhatási, hátralékkezelési, gyermekvédelmi és gyógyszertámogatás formájában.

A szociális támogatások mindig rászorultságon alapulnak, de a jogosultsági kritériumok eltérőek az egyes ellátások esetén. A képviselő-testület júniusi ülésén a szociális rendelet módosításával döntött egyes szociális támogatások feltételrendszerének változtatásáról, szem előtt tartva az aktuális gazdasági helyzetet is.

Több ellátási forma esetében július 1-jétől emelkedett a jövedelemhatár, illetve bizonyos ellátások összege is emelkedett.

A rendeletmódosítással a tavalyi év után ismét jelentősen emelkedett a rezsiköltséghez nyújtott lakhatási támogatásra való jogosultság egy fogyasztási egységre jutó havi nettó jövedelemhatára: többtagú háztartások esetében 156 750 forintra, egyedül élő személy esetében pedig 171 000 forintra.

A hátralékkezelési támogatásra való jogosultság jövedelem-értékhatára szintén emelkedett.
Ez a támogatási forma azon háztartások részére állapítható meg, ahol az egy fogyasztási egységre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 171 000 forintot, egyedül élő személy esetében pedig a 199 500 forintot.

Létfenntartási támogatás nyújtható annak a személynek, akinek a létfenntartása tartósan veszélyeztetett, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások miatt létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került.

Ennek a támogatási formának a jogosultsági feltétele is változott: azok a családok kaphatják meg, ahol az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 156 750 forintot, egyedül élő személy esetében pedig a 171 000 forintot.
Emellett az éves adható keret is növekedett: az alacsonyabb jövedelműek esetén a tárgyévben megállapítható eseti és rendszeres létfenntartási támogatás maximális összege együtt 230 000 forint, a magasabb jövedelműek esetén 200 000 forint.

A szilárd tüzelőanyag megvásárlására nyújtott eseti létfenntartási támogatás éves maximális összege 75 000 forintra emelkedett.

A szakbizottság hatáskörében lévő méltányossági létfenntartási támogatásra való jogosultság jövedelemhatára 200 000 forintra emelkedett, az egy családnak adható támogatás éves összege 200 000 forintra nőtt.

A temetési támogatás esetén is emelkedett a jövedelemhatár: az a család részesülhet a támogatásban, amelyben az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 200 000 forintot.

A módosítás alapján az idősek természetbeni Fény-kupon támogatása esetén is emelkedett a jövedelemhatár.
Ez a juttatás akkor adható, ha a 65 év feletti kérelmező nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátásának havi összege nem haladja meg a 200 000 forintot.

A rendeletmódosítással az önkormányzat szélesebb körben kívánja támogatni a gyermeket nevelő családokat is, ezért a rendszeres formában nyújtott gyermeknevelési támogatás esetében ismét emelkedett a jogosultság megállapításának jövedelemhatára.
Amennyiben a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 128 250 forintot, az eseti gyermekvédelmi támogatás esetében pedig nem haladja meg a 156 750 forintot (gyermekszületés miatt benyújtva a 200 000 forintot), megállapítható a támogatás.

A térítésmentes oltóanyag támogatást (rotavírus / meningococcus B ellen) esetében azon kétéves kor alatti gyermekek kaphatják, ahol a családban az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 128 250 forintot.

Rászorultsági alapon étkezési térítésidíj-kedvezményben részesíthető az a tanuló, ahol a családban a közös háztartásban élő közeli hozzátartozók havi nettó jövedelmének egy főre jutó összege a minimálbér 60%-át nem haladja meg (a normatív térítési díjkedvezményben részesülők esetén további kedvezményként adható).

A kérelmeket a szükséges mellékletekkel ellátva személyesen a II. Kerületi Polgármesteri Hivatal Központi Ügyfélszolgálatán
(1023 Margit utca 2–4.)
vagy postai úton lehet benyújtani.

 

Részletes tájékoztatás az Ellátási Osztály munkatársaitól kérhető a
(06 1) 346-5700-ás telefonszámon,
valamint a támogatások pontos feltételei megtalálhatók,
illetve a nyomtatványok letölthetők az önkormányzat honlapján az ügytípusok,
azon belül az ügyleírások címke alatt
(www.masodikkerulet.hu).

 

Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg