Életmód
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Nagyköveti látogatás a Kapás utcában

2023. december 14.

Mesterséges intelligencia (MI) használatával, világszinten is élenjáró innovációval teszik hatékonyabbá az emlőszűrést Magyarországon, amelynek fő központja a Kapás utcai szakrendelőben is működő MaMMa Klinika.

 

A Magyarországon emlőszűrést végző MaMMa Egészségügyi Zrt. több mint három évtizede alakult, ez idő alatt több mint másfél millió mammográfiás szűrővizsgálatot végzett el. Emiatt hazánkban a valódi leletek a világ egyik legnagyobb tesztbázisát képezik egy nemzetközi áttörés előtt álló egészségügyi technológiának. Ez mára az emlőszűrésben egy mindenhol alkalmazható rendszer, ami Magyarországról terjedhet el az egész világon. Erről a New York Times is beszámolt. A cikk felkeltette David Pressman amerikai nagykövet érdeklődését, aki november 30-án látogatást tett a MaMMa emlőszűrő állomáson a II. kerületi Kapás utcában. A vendéget  Vadászy András, a MaMMa Egészségügyi Zrt. vezetője kalauzolta körbe Őrsi Gergely polgármesterrel és dr. Polák Lászlóval, a II. Kerületi Egészségügyi Szolgálat főigazgatójával.

A Kapás utcai volt a MaMMa Klinika első szűrőcentruma, amelyet 1995-ben nyitottak meg, ezt aztán több vidéki telephely és egy mobil szűrőállomás kialakítása követte. A kapcsolat több évtizedes múltra tekint vissza: a ’90-es években Vera Blinken, a volt amerikai nagykövet felesége alapította meg hazánkban a Primavera nőszervezet mobil emlőszűrő programját, és ő volt az, aki szakembereket kért fel mobil mammográfiás szűrőállomások megtervezésére és működtetésére.

A november végi látogatás során Press­man nagykövetnek nemcsak a Kapás utcai MaMMa Klinikát, de azt is bemutatták, hogyan használják a mesterséges intelligenciát a rákszűrésben. Dr. Ambrózay Éva radiológus, a MaMMa Zrt. elnök orvosigazgatója elmondta, hogy a többéves tesztidőszak után az ellátásba kiegészítő értékelésként (harmadik olvasó) már beépítették a mesterségesintelligencia-szoftvert. A nők között a mellrák a második leggyakoribb halálok, a korai felismerés itt is létfontosságú, és ebben segít az MI: a mammográfiás felvételeket egymástól függetlenül két orvos értékeli, de a tapasztalat szerint az MI további daganatgyanús eseteket is talált. Az adatok szerint a MaMMa Klinika 4 százalékkal több rákos esetet tudott felderíteni a mesterséges intelligencia segítségével.

Pressman nagykövet a látogatását követően lapunknak elmondta: – Teljesen lenyűgözött a Kapás utcai MaMMa Központban zajló innovatív munka. Az intézményre eredetileg a New York Times hasábjain figyeltem fel, amikor olvastam, hogy az itt dolgozó orvosok munkáját mesterséges intelligencia segíti a mellrák felismerésében. Az egészségügy egy olyan témakör, ami a magyarokat és az amerikaiakat egyaránt nagyon foglalkoztatja. Bámulatos látni, mivé nőtte ki magát a kezdeményezés, és hogy napjainkra az egészségmegőrzés szempontjából milyen fontossá vált a magyarok számára, továbbá lenyűgöző, hogy ennek során a legkorszerűbb csúcstechnológiát használják.

Sok amerikai gyógyászati cég dolgozik itt, fontos munkát végezve. Nagyon örülnék, ha az egészségügy területén Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok továbbra is produktívan együtt tudna dolgozni. Az itteni, hosszú időre visszanyúló sikeres együttműködés ennek sok szempontból szép példája – tette hozzá a nagykövet.

Vadászy András lapunknak elmondta, hogy a Kheiron Medical cég MIA szoftverét használják, amelyet közösen fejlesztettek ki az emlőszűrő alkalmazásra a MaMMa Klinika adatbázisa, illetve orvosaik segítségével. – A cég egyik alapítója, dr. Kecskeméthy Péter volt az, aki annak idején felkért minket az együttműködésre, erre utal a New York Times cikke is – emelte ki.

LD

Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg