|
|
Az elhivatottság méltánylása
A legnagyobb kihívás megérteni, hogy mi zajlik a gyerekek lelkében. Nagyon fontos, hogy komolyan vegyük a tüneteiket és a nehézségeiket.
Szakmai elismerésben részesült a II. kerületben található Vadaskert Kórház és Szakambulancia gyermek- és ifjúságpszichiáter-jelöltje, dr. Bálint Benedek, aki a K&H jövő gyógyítói díj rezidens kategóriájában nyerte el a szakmai zsűri díját. A fiatal gyermekorvosok számára létrehozott díjra több mint nyolcvan pályázat érkezett, végül nyolcan vehették át a kitüntetést. Az elhivatott ifjú gyógyítóval elismerése kapcsán beszélgettünk.
– A pályázat középpontjában az innováció állt – mondta el kérdésünkre a kitüntetett rezidens. – Arról kellett írni, hogy milyen innovációs lehetőségeket tudunk elképzelni a szakmánkban, illetve az eddigi munkánkról, képzéseinkről és az ellátás fejlesztésével kapcsolatos terveinkről is beszámoltunk.
Mivel nyerte el az Ön pályaműve a zsűri tetszését?
Különlegesnek számítottam abból a szempontból, hogy a többi pályázó a szomatikus (testi) betegségek szakmáiból érkezett, én voltam az egyedüli, aki a gyermekek és fiatalok lelkével foglalkozik. Emellett írtam személyes érintettségemről, arról, hogy még az én kamaszkoromban (ami nem volt annyira régen) sem volt igazán segítség arra a számtalan problémára, ami ebben a korosztályban előfordul. Meggyőződésem, hogy középiskolás társaim közül többen szenvedtek depresszióban, amire jobbára csak legyintett a környezet. Nekem is voltak nehézségeim, és jó lett volna ezekről pszichológus szakemberrel beszélni.
A jövő gyógyítói díj átvételekor
Miért éppen a pszichiátria?
Mindig is ez érdekelt, korábban önkéntesként is segítettem mentális betegeket. A pszichiátria azért is rendkívül izgalmas számomra, mert ez a tudománynak és a gyógyászatnak olyan része, ami még nincs teljesen feltérképezve, a mai napig sok misztérium kering a mentális problémák körül. A legnagyobb kihívás megérteni, hogy mi zajlik belül – engem ez érdekel, ennek a felfedezése motivál.
Hogyan került a Vadaskertbe?
Sokáig a felnőtt pszichiátriát céloztam meg, de amikor negyedéves voltam a Pécsi Tudományegyetemen, lehetőség nyílt blokkgyakorlatra menni a II. kerületi Vadaskert kórházba. Nagyon megfogott az ottani légkör, a szakmai hozzáállás, a fiatalos közeg és a számos innováció. Nagyon szeretek itt dolgozni és rengeteget tanulok. A kórházi ellátás szempontjából egyedi helyzetben van a Vadaskert, hiszen egy alapítvány üzemelteti, a finanszírozás részben alapítványi, részben állami. Területi ellátási kötelezettsége is van, tehát ellátást nyújt a II. kerületi, 18 év alatti, lelki vagy pszichés zavarral küzdőknek.
Milyen zavarokkal fordulnak Önökhöz?
Kisebb gyermekeknél főleg az úgynevezett neurodevelopmentális, vagyis az idegrendszer eltérő fejlődéséből adódó problémák jellemzőek, például az autizmus vagy az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar), de már megjelennek kötődési zavarok és bizonyos traumák is. Kisiskolásoknál leginkább a szorongások, például szeparációs szorongás, iskola-, szociális vagy egyéb fóbiák jelentkeznek, később a tinédzsereknél egyre inkább depresszió, súlyosabb esetekben önsértés, öngyilkossági kísérlet is előfordul. Az mindig figyelmeztető jel, ha viselkedésük megváltozik. A diagnosztikához is segít, ha tudjuk, milyen volt a tünetek jelentkezése előtt, és mi változott ahhoz képest.
Mondják, hogy a gyerek csak tünethordozó, a baj mindig a körülötte lévő felnőttekkel van. Igaz ez?
A „mindig” szó helyett inkább a „sokszor”-t használnám. Az ember egy bio-, pszicho-, szociális lény, ami azt jelenti, hogy nemcsak a genetikai adottságok, hanem a környezet is erős befolyással van a működésére. Minél kisebb egy gyermek, annál inkább integratív része a családi rendszernek, így az ottani diszharmóniák gyakran a gyermek nehézségeként jelennek meg. Ezért szoktuk minden olyan esetben ajánlani a családterápiát, amikor úgynevezett családdinamikai nehézséget vélünk felfedezni a háttérben, ami lehet kommunikációs zavar vagy a szerepek eltolódása.
Ha már a pályázat fókuszában az innováció állt, mit gondol, hogyan fejlődik a pszichiátria?
Meggyőződésem, hogy rengeteg újítás várható ebben a szakmában. Jelenleg nagyon széles spektrumú gyógyszereket adunk, és sokszor többféle szert is ki kell próbálni, amíg meglesz a megfelelő. Az lesz majd egy óriási eredmény, ha célzottan, személyre szabva tudunk gyógyszeres kezelést adni.
A tervekre is rákérdezett a pályázat. Önnek milyen tervei vannak?
Egyelőre rezidensként dolgozom, az első célom tehát a szakvizsga. Szeretnék pszichoterápiával is foglalkozni, ezen a területen is képzem magam. Nemcsak a gyermeklélektan érdekel, szívesen foglalkoznék fiatal felnőttekkel is, akiknek az ellátása sokszor megoldatlan. Nagyon szép és izgalmas ez a szakma, remélem, hogy sokaknak segíthetek majd a pályám során.
Péter Zsuzsanna
|
| |