Ajánló
Dokumentumfilm az 55 éves Kaláka együttesről2024. június 24.
Igazi II. kerületi kalákában készült film az 55 éves Kaláka együttesről. ![]() Egész estés film készült a kerületünkhöz ezer szállal kötődő kétszeres Kossuth-díjas Kalákáról. Az együttes nemcsak II. Kerületért Emlékérmes, de tagjaik mind a Lorántffy Zsuzsanna utcai ének-zenei általános iskolába jártak, a Marczibányi Téri Művelődési Központot tartják „otthonuknak”, a Gryllus testvérek pedig ma is kerületünkben élnek. Sőt, II. kerületi a film rendezője, Pigniczky Réka és a filmet gyártó 56films cég is. A majdnem négy évig készült dokumentumfilmet 2020-ban kezdték el forgatni, és összesen 330 órányi anyagot vettek fel.
Megalakulásuk 55. évfordulójának tiszteletére, Pigniczky Réka rendezésében és az 56films gyártásában dokumentumfilm készült a Kaláka együttesről, melyet június közepén mutattak be Veszprémben. Egyszerre koncertfilm, életrajzi és utazós film, egyben portré az együttes jelenlegi és korábbi tagjairól: Becze Gáborról, Gryllus Dánielről, Gryllus Vilmosról, Huzella Péterről, Major Gáborról, Mikó Istvánról és Radványi Balázsról. A forgatás során a filmesek számos koncertre, fesztiválra és turnéra kísérték el az együttest nemcsak Magyarországon, hanem Erdélyben, a Vajdaságban és Dél-Amerikában is. A film egyik fő motívuma, hogy a zenekar jelenlegi négy tagja különleges útra indul: elutaznak egy városba, amelyről már évtizedek óta énekelnek, de még sosem jártak ott. Cartagena egy kolumbiai város, ahol életükben először adják elő Kányádi Sándor Románc című, a városhoz írt szerelmes versét.
A rendező, Pigniczky Réka az Egyesült Államokban született 56-os menekültek gyermekeként, kiskorában ugyanúgy hallgatott Kalákát, mint a legtöbb magyarországi kisgyerek. A film azt is hűen ábrázolja, hogy a Kaláka kontinenseken átívelve képes összekötni a magyarul beszélő vagy magyar identitással rendelkező embereket, zenéjüket a világ minden táján szeretik, legyen szó Erdélyről, Észak vagy Dél-Amerikáról, ismerik őket a Kárpátoktól a Karib-tengerig – ahogy a film címe is sugallja.
Pigniczky Réka rendező a sajtóvetítést követően lapunknak elmondta, hogy a filmet 2020-ban kezdték el forgatni, majdnem négy évig készült, 330 órát forgattak, az első igazi vágat 14 órás volt. – Igazából nem a témát választottam, hanem az alanyokat: régi barátság köt össze Gryllus Vilmossal, és amikor megtudtam, hogy az együttes már 50 éves, akkor úgy gondoltam, hogy szívesen forgatnék velük, és mondanám el a hosszú történetüket. A Kaláka tagjai a Lorántffy Zsuzsanna Ének-zenei Általános Iskolába (ma már Baár–Madas) jártak, minden tag az ottani iskola növendéke volt (a tanáraik mind Kodály tanítványai voltak). A Gryllus Kft. is a második kerületben van a Csopaki utcában, és Gryllus Dániel és Vilmos is itt laknak. Emellett az együttes tagjai a Marczibányi Téri Művelődési házat tartják „otthonuknak”, hiszen annak megnyitóján is zenéltek 1973-ban, és azóta minden hónapban tartanak ott akusztikus koncertet. LD
Kaláka – a Kárpátoktól a Karib-tengerig.
A filmet az alábbi helyeken lehet nyáron megnézni:
Balatoni kertmozi vetítések:
Ősztől indul a moziforgalmazás, majd az év végén a Duna tv-n lesz látható a film.
|
|