Környezetünk
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Buda legszebb kertjei, udvarai, balkonjai

2021. október 15.

Október 7-én adták át a Buda, a mi otthonunk II. kerületi kertpályázat nyerteseinek a díjakat. Idén is az volt a kérdés, kié lesz Buda legszebb kertje, belső udvara és erkélye.

A három kategória helyezettjeinek díjazása mellett különdíjakat és közönségdíjat is kiosztottak.

– Minden odaadással gondozott kert, erkély vagy udvar hozzátesz Budához, hozzátesz az életünkhöz. Faütetési programokkal, virágosítási akciókkal, és a Margit körút zöldfelületeinek kialakításával nagyon sok erőfeszítést teszünk Buda zöld környezetének és zöldterületeinek védelméért és fejlesztéséért. Ezek azonban nem vezetnének eredményre a kerület lakói nélkül. A budai kertek hírnevét a most beküldött pályamunkák is öregbítik. Külön öröm, hogy egyre többen és bátrabban engedik a természet buja szépségét is érvényesülni, és hogy sokan komposztálnak. Ez a pályázat kerületünk szépségeit volt hivatott bemutatni – mondta Őrsi Gergely polgármester, köszöntve a megjelenteket, akik kertjeikbe, udvaraikba vagy erkélyeikre engedtek bepillantást, és megköszönte a pályázat támogatását Besenyei Zsófia és Gál Andrea önkormányzati képviselőnek.

A döntést szakmai zsűri hozta meg, melynek tagja volt Zakar András, a BKM Főkert főigazgatója, Daczó Levente, a Pasarét Oázis üzletvezetője, Rajtmár István, az Ady25 Galéria tulajdonosa, Wesseling-Piri Ottilia, a Nagyrét virágbolt vezetője és Sirkó Zoltán, a II. kerület főkertésze.


A kerület legszebb erkélye 2021-ben

1. helyezett lett Szemán Vanda, akinek erkélye azt tanítja, hogy még a zajos és poros Margit körúton is érdemes növényekkel körbevenni magunkat.
– Szívügyem a szép erkély, amely a nyugalom szigete, nagyon szeretek kiülni oda, és mindent el tudok felejteni, ami körülöttem van. Még a Margit körút nagy zaját is a villamosokkal és a mentők szirénájával. Növényeim főleg saját nevelésűek, idén kipróbáltam az édesburgonyát, ami nagyon új volt nekem, de pozsgásaim is vannak. Az esküvőnk asztali díszének a kövirózsája, úgy tűnik, szerencsét hozott nekem. Van muskátlim is, különállóan talán nem különleges növények, de a tömegük miatt, meg hogy összeértek, igen. Napfény- és vízigényüket figyelembe veszem, szeretve vannak. A kertészeti egyetemre jártam, az érdeklődésem innen származik, bár nem ebben a szakmában dolgozom. Most otthon vagyok az egyéves kisbabámmal. Ha kiülhetek egy kicsit az erkélyre, igazi feltöltődést jelent számomra.

2. helyezett lett dr. Bank Balázs, aki megmutatta, hogy az út szélén talált növény is értékes és a mesebeli hangulathoz néha az is elég, ha egy meggyfát nevelünk az erkélyünkön.

3. helyezett lett Menyhárt Ervin, a Battai út 11/a szám alatti szép balkonjáért.

Különdíjban részesült Szedő Julianna, a Lepke utca 12. szám alatti, saját nevelésű virágokkal díszített erkélyéért.


A kerület legszebb belsô udvara 2021-ben

1. helyezett: Demjén-Laczina Gabriella és a Retek utca 32. számú társasház lakóközössége a belső udvar még szebbé, még hangulatosabbá tételéért.
– A kerület külső részéről, Pesthidegkútról költöztünk ide nyolc évvel ezelőtt, a gyerekek ott nőttek fel, éppen ezért nagyon szeretjük a zöldet. A kert művelésébe az egész család besegít, még az elsős kis unokám, Noel is, ő az öntözőmester. A hatlakásos ház belső udvarán lévő kertben minden évszak virágai megtalálhatók: hortenziabokrok, muskátli, angyaltrombita, margaréta, liliom, gyöngyvirág, jácint, krókusz, hibiszkusz és rózsa – elsősorban a régi fajták. Van talajunk, mulcsunk, de sok virág cserépben, ládában, kaspóban van. Sajnálom, hogy a Retek utcában kevés a virág az ablakokban, pedig a bevásárlóközpont hátsó részénél a virágosok kirakják az ingyen vagy olcsón elvihető növényeket, meg lehet próbálni megmenteni őket, és az önkormányzat vásárain is be lehet szerezni szép muskátlit, árvácskát, rózsát.

2. helyezett: Tóth Andrea és az Árpád fejedelem útja 35-37. számú társasház lakóközössége, a lakók és a kertben megpihenő énekesmadarak számára igazi titkos menedéket és közösségi helyet nyújtó kertjéért.

3. helyezett: Zágonyi-Bosch Gergely és a Mandula utca 16. számú társasház lakóközössége az egynyári virágok, bokrok és rózsák gondozásáért.

Különdíjban részesült Nagy Attila és a Battai út 11/a lakóközössége.


A II. kerület legszebb kertje 2021-ben

1. helyezett lett Szigetvári Ágnes és a Hűvösvölgyi út 81. szám alatti társasház lakóközössége a csodálatos természeti adottságok megőrzéséért, az erős közösségért és Szerb Antal emlékének ápolásáért.
– Negyven éve vagyunk a társasház tulajdonosai, és sikerült egységes közösséget teremtenünk a kertművelő és kertszerető lakókból. A kert kontúrjait kertészek alakították ki, de a Munkakör Alapítvány a Hallássérültekért tagjainak is gyakorlási lehetőséget nyújtunk, pályázatokon indulunk, aminek segítségével szakmát tanulhatnak. Ahhoz, hogy az utca is szép legyen, a Keskeny utcai területet is örökbe fogadtuk, gondozzuk. Arra szeretnénk ösztönözni az embereket, hogy akinek kertje van, illetve a járda mellett egy kis zöldfelülete, az művelje is meg. Ezt az értéket adják át az emberek egymásnak, természetesen az is, aki az alapítványunknál dolgozik. Fontos napi munkafolyamat a komposztálás, locsolás, a talaj víztartó képességének elősegítése, a talaj megkötése növényekkel. Törekszünk arra, hogy elősegítsük a fenntarthatóság-környezettudatosság eszméjét.
Monostori Csaba, aki az alapítvány hallássérült és látássérült munkatársa, gyakran dolgozik a kertben.
– Mindannyian nagyon örülünk a díjnak, és büszkék vagyunk rá. Jó érzés, hogy elismerik és dicsérik a munkánkat. Sok fűszernövényünk van, megtanuljuk, hogyan ismerjük fel, és azt is, hogyan spóroljunk a lágy esővízzel, amitől a növény fejlődése jobb lesz. Jártam komposztáló képzésekre, környezetvédelmi tanfolyamra. Van egy kis tavunk is, ahová a madarak fürdeni járnak. Ez a kert megmutatja nekünk a teljes biológiai összetartozást. Különös hangulatot teremtenek benne a százéves fák, például egy pompás tulipánfa. Úgy tudjuk, hogy Magyarországon ez a legidősebb. Akit érdekel és erre jár, szívesen megmutatjuk neki.

2. helyezett: Turóczi András Csaba Gyöngyvér utcai kertje, mely olyan, mint egy mini arborétum.

3. helyezett: Mile Piroska Pasaréti úti kertje, melynek gondozása során gyermekeikkel megismertetik a természet értékeit és szépségeit. Kulcsár Balázs Véka utcai rózsakertje, mely májustól októberig folyamatos virágzással szépíti meg a tulajdonosok napjait.

Különdíjat kapott: Balajti Krisztián pesthidegkúti kis mesekertjéért. Miklósné Kováts Katalin Bimbó úti kertjéért. A tulajdonosok lombkomposztálóval és egy komposztsilóval hasznosítják a kertben és a háztartásban keletkező zöldhulladékot. Hantos Györgyné Törökvész úti kertjéért, melyen látszik a gondosság, a szeretet és a sok munka. Honi Katalin az Ervin utcai kertjéért, melyben szívesen látott vendég a sün, a róka, a mókuscsalád és a madarak is.


A Buda, a mi otthonunk verseny közönségdíja

A Buda, a mi otthonunk verseny közönségdíját 2021-ben Turóczi András Csaba kertje nyerte el.
– Családi házban lakunk Budaligeten, aminek kertjében nagy fenyők vannak. Édesapámmal sok örökzöldet ültettünk, de vannak különböző cserjéink, évelő virágaink, és mediterrán növényeink: pálma, jukka és agávék. Ezek -15 fokig bírják a hideget, de a téli csapadéktól és a hideg széltől óvni kell őket. Feleségemmel és három fiammal együtt műveljük a kertet. Az utcán fügefák és gyümölcsfák vannak, a kerítésen belül a dísznövények mellett paradicsomok és szőlő. Próbálunk biogazdálkodni, komposztálunk. A házról lefolyó esővizet is a kertbe, nem a csatornába vezetjük. Édesapám is és én is kertészek vagyunk, úgyhogy a hobbim a szakmám is egyben.

A díjak összege kategóriánként:

1. helyezett 60 ezer Ft
2. helyezettek 50 ezer Ft
3. helyezettek 40 ezer Ft
A közönségszavazat győztese 60 ezer Ft összegben kertészeti utalványt vehetett át.
A különdíjakat Daczó Levente, a Pasarét Oázis üzletvezetője, Wesseling-Piri Ottilia, a Nagyrét virágbolt tulajdonosa és Rajtmár István, az Ady25 Galéria tulajdonosa ajnlotta fel.





Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg