Kedves Szomszéd
A gombák világa szép, ismerkedjünk meg vele!2011. november 29.
A Fény utcai piac gombavizsgálójánál a hazai fajok apraja-nagyja megfordult már, sőt, külföldről is gyakran hoznak egy-egy érdekes példányt, hogy a végső szót Molnár Imre szakértő mondja ki: ehető-e, vagy sem a frissen szedett példány. ![]() A szakember gyerekkorától járja az erdőket, gyakran érzi magát fél lábbal a börtönben, de ennek ellentmond, hogy idén megnyerte a gombavizsgálók országos versenyét.
Az egyenes beszéd híve Molnár Imre, aki mindenkinek előre felhívja a figyelmet, hogy a II. kerületi Fény utcai piacon általában lehet alkudni, de nála nem babra megy a „játék”. Egy gombavizsgáló nem tévedhet, mert emberéletbe kerülhet a rossz döntés. – Szakmán belül úgy mondjuk: féllábas munka. Mert fél lábbal szinte mindig a börtönben vagyunk, ha egyszer hibázunk. A ránk nehezedő nagy felelősséget általában humorral csillapítjuk. – A gombászáshoz sok gyakorlat kell, nem lehet csak könyvből megtanulni – vallja az ürömi származású szakértő, aki gyerekkorától fogva járta a környék erdőit, és egy idős gombászhoz szegődve leste el a szakma alapjai. – Szüleim nem tartoztak a múlt rendszer kegyeltjei közé, az 50-60-as években nagy szegénységben éltünk. Gyerektársaimmal gyakran papsajtot, gombát ettünk. Szerencsés találkozások segítették utamat. Akkoriban kutatni kellett a továbbképzési lehetőségek után. Elvégeztem az alapfokú tanfolyamot, majd együtt tanulhattam a doktorátust szerző egyetemistákkal az ország legjobb mikológusaitól (gombatan). Molnár Imre elmondta, hogy évtizedekkel ezelőtt rengeteg áldozatot szedtek a mérges gombák. A problémát szigorú intézkedésekkel oldották meg. – Kalmár Zoltán, Makara György, Rimóczi Imre, Vasas Gizella Jakucs Erzsébet, Locsmándi Csaba, Siller Irén mikológusok, valamint Auer Péter, a TIT gombászklub elnöke és vezetői megérdemlik, hogy nevüket ismerjék az olvasók, mert sokat tettek a hazai gombaismeret szélesítése érdekében. Sajnos ma is van esély a súlyos mérgezésre, mert egyre többen árusítanak feketén gombát, amelyet senki sem ellenőriz, csak fogyaszt. Egy kollégám a várost járva mérges gombát árusító személyt vett észre, de a gyors intézkedés helyett neki telt hosszú órákba, mire a kihívott rendőrnek igazolta foglalkozását. Szigorítani és frissíteni kellene a jogszabályokat és nagyobb ellenőrzési lehetőséget adni a gombavizsgálóknak. Molnár Imre hamar a mély vízben találta magát, amikor a fővárosi piacfelügyelőség a mai Vámház körúti piacra hívta gombavizsgálónak. Több évtizedes tapasztalatával ma a Fény Utcai Piac lakossági gombavizsgálói feladatait ellátva segít a gombászoknak és a kirándulóknak a szelektálásában és felismerésében, emellett a fiatal gombászgenerációt tanítja. – A Fény utcai piacon – ahol az ország többi piacához hasonlóan ingyenes a gombavizsgálat – minden feltételt biztosítanak a munkámhoz. Magyarországon megközelítőleg 3000-3500 gombafajt tartanak számon, ezek közül rengeteg megfordult már itt, sőt, határon túlról is felkeresnek, hogy megmutassanak egy-egy ritkaságot. Nálam van egy íratlan szabály: aki különleges gombákat hoz, azt meghívom fagyira, ezzel is ösztönözve a gombászokat a ritka fajok keresésére és saját magam az új gombafajok megismerésére. A gombaszezon itthon tavasztól őszig tart. Hazánkban egyaránt megtalálhatók a
déli és északi fajták, az olvadástól az első hópehelyig találunk gombát. November
elejétől tavaszig ugyan zárva van a vizsgálóhelyiség, de aki talál gombát, nyugodt
szívvel fordulhat a piacfelügyelőkhöz, ők is a gombák jó ismerői.
A szakértő megemlítette: ha valaki mérgező gombát szed, rögtön kidobják, ha pedig véletlenül védettet szed le valaki, első alaklommal figyelmeztetik, másodszorra következményei lesznek. – A gyilkos galóca veszélye abban rejlik, hogy előbb kezdi rongálni a sejteket, és csak utána jelentkeznek a tünetek. Vannak gombafajok, amelyek feltétellel fogyaszthatók. Például a kerti tintagombát ittas személynek nem adom vissza, mert ha nem ürül ki a szervezetéből az alkohol, akkor ijesztő tüneteket okozhat. Várandós hölgyeknél is figyelni kell, mert nem tudni, hogy a pocakban mire miként reagál a pici. – Természetesen vannak remek gombász területek, de sokan ezeket érthető okokból nem szeretik közhírré tenni. Itthon van olyan hely, ahol a szezonban nem látszik a fű a gombától. Természetesen enni is szeretem a gombát. Kedvencem a vöröses nyálkás gomba, és a galambgombák. A piros csészegomba ellenben gyönyörű, tányér szélén köretként jól mutat. – Molnár Imre vallja: a gomba a természet ajándéka. – Nézni és enni lehet őket, de segítséget nyújthatnak az orvostudományban és magával hozza a természet védelmét, és a jó kirándulások örömét. A gombák világa szép, ismerkedjünk vele minél jobban! A Fény utcai piac gombaszakértője – aki nem mellesleg jártas az épületgépészetben, a vasesztergályos-, és lakatosszakmában – évtizedes tapasztalata mellett nap mint nap képzi magát. Nem ritka, hogy egy-egy gombafaj kihal, de helyükbe újak jelennek meg. Molnár Imre asztalán ezért külföldi könyvek fekszenek, és versenyeken vesz részt. Legutóbb a Fővárosi Önkormányzat Csarnok és Piac Igazgatóság 12. Gombavizsgálók Országos Versenyét nyerte meg. Aki kedvet érez a gombászáshoz, a téli időszakban már felkészülhet a szezonra és jelentkezhet a tanfolyamok egyikére.
|
|