Hirdessen a Budai Polgár Online-on!
Kedves Szomszéd
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Az emberi kapcsolatok a legértékesebbek

2020. november 30.

Október 23. alkalmából a köztársasági elnök Dolhai Istvánnak a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta.

Október 23. alkalmából a köztársasági elnök Dolhai Istvánnak, a II. Kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának a II. kerület kulturális életét meghatározó, a nemzeti identitás megőrzésére és hagyományaink ápolására is nagy hangsúlyt fektető intézményvezetői munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta.

– Nagy öröm és megtiszteltetés egy ilyen magas állami kitüntetésben részesülni – nyilatkozta lapunk érdeklődésére Dolhai István. – Visszatekintve az elmúlt évekre azt mondhatom, hogy ez az elismerés nemcsak nekem szól, hanem azoknak a munkatársaimnak is, akikkel együtt dolgozom, annak a csapatnak, amellyel nemcsak munkatársi, hanem baráti kapcsolat alakult ki az évek során, továbbá azoknak a régi kollégáknak, vezetőknek, akikkel az elmúlt években együtt tevékenykedtünk – hogy csak néhány nevet említsek, Szakall Judit, aki a Marczibányi Téri Művelődési Központ korábbi vezetője volt, Olescher Tamás, a Vízivárosi Galéria, illetve Cs. Szabó Mária és Puskás Judit, a Budai Táncklub előző és mostani vezetője. A díj számomra azt jelenti, hogy a döntéshozók is látják a munkánkat és értékelik elért eredményeinket.

Mióta dolgozik a II. kerületben?

1999 augusztusában kezdtem dolgozni a Marczibányi Téri Művelődési Központban, ez volt az első munkahelyem, és azóta nem is volt más munkáltatóm, mint a II. Kerületi Önkormányzat. Az elmúlt most már több mint húsz év alatt megismertem a kerület kulturális életét, intézményeit, az itt dolgozókat, az itt élő művészeket és azokat a lakókat, akik igénylik és támogatják a kultúrát, látogatják intézményeinket. Ezek az emberi kapcsolatok, sőt barátságok, munkám legértékesebb hozadékai.

2008-ban kaptam meg a bizalmat Láng Zsolt polgármester úrtól, hogy intézményvezetőként kezdjek el dolgozni a Klebelsberg Kultúrkúriában. Nagy köszönet érte, hogy rá merte bízni egy akkor induló intézmény vezetését egy 32 éves fiatalemberre. Négy évvel később gondolta úgy a fenntartó önkormányzat, hogy egy céggé szervezi a kerület kulturális intézményeit és létrehozta a II. Kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft.-t, amelyhez a két művelődési központ mellett a Berczik Sára Budai Táncklub és a Vízivárosi Galéria is tartozik, és amelynek az alapítás óta ügyvezető igazgatója vagyok.

Jó döntésnek tartja az egyesítést?

Ez akkoriban tendencia volt, de úgy gondolom, hogy szakmailag és gazdaságilag egyaránt beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Egy gazdasági egységként működnek az intézmények, ugyanakkor mind a négy megtartotta saját profilját, arculatát.

Milyen tervekkel vette át annak idején az intézmény vezetését?

Túl akartam lépni a hagyományos művelődési ház sztereotípiáján. Fontosnak tartom természetesen, hogy működjön könyvtár, legyen klubélet, de úgy gondolom, hogy a művelődési központ egy olyan integráló intézmény, amelyben az összes művészeti ág megjelenik. Erre az integrációra törekedtem úgy, hogy mindkét művelődési központnak legyen egy kiemelt profilja is. A Klebelsberg Kultúrkúria 2010-ben megkapta a befogadó színházi státuszt, és ezzel beléptünk a színházak világába, illetve nagy hangsúlyt fektettünk a környezettudatos ismeretterjesztésre. A Marczin a drámapedagógiának és a színházi nevelésnek vannak évtizedes hagyományai, amit Földessy Margit stúdiója tesz teljessé. Büszkén mondhatom, hogy nagyon jó színvonalú szakmai munka zajlik nálunk, ami abból is látszik, hogy sok pályázatot sikerül elnyernünk.

A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést Latorcai Csaba (balra), az EMMI közigazgatási államtitkára adta át Dolhai Istvánnak, aki négy kerületi kulturális intézményt igazgat

Sok II. kerületben élő művész is gyakran és szívesen megfordul a művelődési központokban.

Ez számunkra és látogatóink számára is nagyon örvendetes. Állandó visszatérő vendégeink Presser Gábor, Zorán, Ákos, akik egy-egy nagyobb koncert előtt gyakran próbálnak a Kultúrkúriában, s cserébe nekünk is adnak egy koncertet, vagy a Marczin a Kaláka együttes, amely szinte második otthonának tekinti a központot. Tudják, hogy számíthatnak ránk – akár forgatási helyszínként is – és ez a kölcsönös bizalom az alapja az évek óta fennálló jó kapcsolatunknak.

Mind a két intézmény igazi közösségi térré lett, ahol művész és közönsége egyaránt otthon érzi magát, legyen szó színházról, koncertről vagy képzőművészeti kiállításról, ami előtt és után lehetőség van kávézni, beszélgetni. Valóban minőségi időtöltést tudunk kínálni, amihez a keretet a kulturális programok adják.

Mire a legbüszkébb az elmúlt két évtized eredményei közül?

Nem könnyű egy dolgot kiemelnem, de talán a legnagyobb eredménynek azt tartom, hogy a rendkívül rossz állapotú, és akkor magánkézben lévő Klebelsberg-kastélyt – számos helyi ember munkájával és segítségével – sikerült gyönyörűen felújítani, és ebben nekem is lehetett egy kis részem.

Mit szeretne még megvalósítani?

Nagyon szeretném, ha a Marczibányi Téri Művelődési Központ épülete is megújulna. Rengeteg programunk van, nagy kihasználtsággal működik a ház, ráférne a rekonstrukció. Nagyon boldog lennék, ha ez az álmom is megvalósulhatna.

Péter Zsuzsanna